2020 Award Winners

 


We are proud to present the following individuals, chapters and clubs with an award for their contributions in 2020.

 

INDIVIDUAL AWARD WINNERS


Amy Burnham Onken Award for Outstanding Scholarship and Campus and Community Leadership 

Georgia Kralovich, Ohio Lambda
 

Carol Inge Warren Award for Outstanding AAC Advisor   

Ruth-Ann Roberts, Iowa Beta
 

Carolyn Helman Lichtenberg Crest Award for Community Service 

Eileen Conway Seitz, DDS, Illinois Zeta
Nancy McMillan Dedman, ​Virginia Alpha

 

Carolyn Helman Lichtenberg Crest Award for Professional Achievement  

Barbara Travis Osgood, Ph.D., New York Delta
Charlotte “Char” Halsema Ottinger, Indiana Delta
Leslie Paris, Oklahoma Beta
Jessica Strauss, Florida Alpha
 

Chapter Service Award for Outstanding Servant Leadership  

Isabella Esparza, Louisiana Beta
Morgan Walthall, Texas Epsilon
 

Dorothy Weaver Morgan Award for Fraternity Loyalty

Juli Holmes Willeman, Iowa Beta
 

Emma Harper Turner Leadership Award  

Susan Jonnatti Maxwell, Pennsylvania Zeta
 

Evelyn Peters Kyle Angel Award for Club Service

Kellee Casebeer, Oregon Gamma
 

Jean Wirths Scott Leadership Award for Outstanding Change Leadership

Samantha Gildea, Florida Delta
 

May Lansfield Keller Award for Philanthropic Leadership 

Susan Crane Kyle, Indiana Beta
 

Members of Distinction

Trish Bostrom, Washington Alpha
Davia Durgana, D.C. Alpha 
Jennifer Burdick, Wisconsin Beta
 

Service In Sisterhood "Sis" Award

Leisa Ebeling Lowrey, Ohio Eta
 

Silver Slipper Award – Excellence of a Chapter Vice President Finance/Housing

Allison Powell, South Carolina Alpha
 

Young Alumna Achievement Award  

Jenna Troup Phillips, Pennsylvania Theta
 

COLLEGIATE AWARD WINNERS


Balfour Cup

Missouri Alpha, University Of Missouri - Columbia
 

Balfour Cup 1st Runner Up

Virginia Gamma, College of William and Mary
 

Balfour Cup 2nd Runner Up

Ontario Gamma, University of Guelph
 

Excellence in Alumnae Advisory Committee Service 

New York Epsilon, Rensselaer Polytechnic Institute
 

Excellence in Community Relations

Michigan Gamma, Michigan State University
 

Excellence in Finance/Housing

Virginia Theta
, Washington and Lee University
 

Excellence in Member Experience

Pennsylvania Eta, Layfayette College
 

Excellence in Operations

Florida Beta, Florida State University
 

Excellence in Recruitment

Arizona Alpha
, University of Arizona
 

Excellence in Risk Management

Virginia Gamma, College of William and Mary
 
  

ALUMNAE AWARD WINNERS


Premier Club 

Large Club: Bostonian, Massachusetts, Alumnae Club
Small Club: Bloomfield Hills, Michigan, Alumnae Club
 

Premier Club  1st Runner Up

Large Club: Arlington Heights, Illinois, Alumnae Club 
Small Club: Glen Ellyn-Wheaton, Illinois Alumnae Club 
 

Premier Club  2nd Runner Up

Large Club: Richardson-Plano, Texas, Alumnae Club 
Small Club: Lake Oswego-Dunthorpe, Oregon, Alumnae Club 
 

Excellence in Alumnae Engagement

Large Club: Northern New Jersey Alumnae Club
Small Club: Cypress Creek- Northwest Houston, Texas, Alumnae Club


Excellence in Community Service (Non-Literacy)

Large Club:  San Jose, California, Alumnae Club
Small Club:  Jackson Metro, Mississippi, Alumnae Club

Excellence in Fun and Friendship

Large Club: Greater Kansas City, Kansas, Alumnae Club
Small Club: Manchester Area, Connecticut, Alumnae Club


Excellence in Lifelong Commitment

Large Club:  Bostonian, Massachusetts, Alumnae Club
Small Club:  Glen Ellyn-Wheaton, Illinois, Alumnae Club


Excellence in Literacy Initiatives

Large Club:  Northern Virginia Alumnae Club
Small Club:  Arrowhead-West Phoenix, Arizona, Alumnae Club

 

View the list of the 2020 award finalists here.


Published June 28, 2021